A II. akcióterv főbb pontjairól beszélt szerdán Orbán Viktor. A miniszterelnök elmondta, a tehetősek is fognak fizetni az arányos teherviselés érdekében: jön az évi 161 milliárdos, távközlési, kereskedelmi és energiaszektorra kivetett válságadó, jövő év végégig felfüggesztik a magán nyugdíjpénztári kifizetéseket és a PPP-szerződéseket is. Orbán szerint új világrend jön, amire Magyarországnak is készen kell állnia.
Új világrend
Hosszas bevezetéssel és politikaelméleti fejtegetéssel kezdte beszédét Orbán Viktor a Széll Kálmán Alapítvány szerdai ülésén: emlékeztetett 2 évvel korábbi felszólalására, melyen már kifejtette, hogy a világ nagy társadalmi-gazdasági átalakulásokon megy majd keresztül, s véget ér az eddigi világrend. A kormányfő az IMF elnökét, Dominique Strauss-Kahnt idézte, ki szerint most zárul le a 200 éves ipari forradalom – az eddig az USA és az EU által birtokolt technológiai tudás mára közkincs, a korábbi értékelvű berendezkedést egy új szemlélet váltja fel, ami meggyengíti a nyugati civilizáció biztosnak hitt státuszát. A régi-új értékek: a munka megbecsülése és a tradíciók továbbvitele -fogalmazott Orbán, rámutatva, hogy az ázsiai országok ebben élen járnak. A kormányfő hangsúlyozta, az átalakulásra, az új globális rendhez való alkalmazkodásra mindössze 10-20 év áll rendelkezésre; Magyarországnak ennyi időn belül kell talpra állni, sikeres és megbízható gazdaságú állammá lennie – mutatott rá Orbán Viktor.
Az összefogás forradalma
A kormány eddigi működését sikeresnek ítélte Orbán, hiszen létrejött a nemzeti összefogás – ráadásul az áradások, környezeti katasztrófa, a gazdasági válság idején; az ország most nem negatív szabadságot él meg -mint korábban, amikor az ellenállás kovácsolt egységbe – hanem valami mellett áll, állhat ki , vélekedett a felszólaló. Orbán Viktor egyúttal az 1990-es alkotmányos forradalommal egyenértékűnek nevezte a kétharmados forradalmat, ami szerinte az országgyűlési és önkormányzati választások idején is megtörtént. Mint kijelentette az utóbbi hónapok eseményei visszaadták Magyarország önbizalmát, öntudatát – az elmúlt nyolc év pesszimizmusa és tehetetlensége után.
A II. akcióterv: válságadók, egykulcsos rendszer
A kormány abban is változtat az eddig működtetett rendszeren, hogy szakít a megszorítások politikájával. „Eddig bármi is történt az országban, azt mindig az adófizetőkre terhelték; egy év alatt 1 havi nyugdíjtól estek el az idősek, 1 havi közalkalmazotti bértől a közszférában dolgozók, az ÁFA-t 20-ról 25 százalékra, a nyugdíjkorhatárt pedig 62-ről 65-évre emelték” – sorolta a változásokat Orbán, megjegyezve, hogy Nyugaton akár csak egy ilyen döntésért is otthonában zaklatják a miniszterelnököt, itt viszont mindent elfogadott a lakosság a javulás reményében.
A kormányfő szerint ezen túl arányos lesz a teherviselés, és a tehetősek is arányosan részt vesznek benne: ennek szellemében 3 évre válságadókat vetnek ki a távközlés (61 milliárd), a kereskedelmi(70 milliárd) és az energiaszektorra (30 milliárd forint); a magán-nyugdíjpénztári kifizetéseket- amitől havonta 30 milliárdot remélhet a kormány– 2011. december 31-ig felfüggesztik, és felmondják az úgynevezett PPP-szerződéseket. Az adórendszert jövőtől egykulcsos családi adóforma váltja fel, ami egy söralátéten elfér, és mindenki jól jár vele -ígérte Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint jelenleg egymillió gyerek és egymillió állás hiányzik az országból, a hiányt pedig meg kell szüntetni. A kormányfő beszédének végén kitért a szintén jövőtől felálló új alkotmányra is; mint megjegyezte a kormány II. akciótervének részletesebb ismertetésére hétfőn, a Parlamentben kerül majd sor.