
230 évvel ezelőtt, 1786. május 23-án halt meg madagaszkári Angontsy melletti erődnél Benyovszky Móric, a híres utazó.
10 éve az Országos Széchényi Könyvár összefogott a Magyar Madagaszkári Baráti Társasággal valamint a Kossuth Kiadóval és kiadta a kalandor naplóját. Idén a Hősök, felfedezők, újítók tematika az ő életét állítja a központba – mondta Eklerné Péterné Kiss Barbara, a Közönségkapcsolati Osztály vezetője.
Június 25-én 21 és 21 óra között az érdeklődők Benyovszky életéről hallanak előadásokat, megtekinthetik az expedícióiról készült filmeket, sőt még madagaszkári zenét is hallhatnak. A szervezők különlegességgel is készülnek, ezen az estén itt csendül fel először a Benyovszky életéről szóló musical néhány betétdala.

A gyermekeknek szóló programok már 18 órakor elkezdődnek. A Térképtárban földgömböt, a központi kiállítótérben pedig szecessziós könyvjelzőt lehet készíten, de kincskereső kvízáték is várja a családokat. Ars Librorum kiállítótérben Mesélő textilek – textiles mesék címmel Szeredi Ambrus Noémi zenével, irodalommal átszőtt kultur-túrára invitál mindenkit. A textilfestmények között sétálvaa vendégek izgalmas történeteket és kulisszatitkokat hallhatnak a művekről, megismerkedhetnek az alkotóval; miközben a különböző szekciókhoz érve zeneművek és irodalmi alkotások szólalnak meg.
A felnőttek 18 órától fél óránként, egészen hajnali 1 óráig betekintést nyerhetnek a látogatóktól eddig lezárt raktárakba. A programra a főbejárat mellett található információs pultnál lehet jelentkezni.
Az Ereklyetérben Zichy megrajzolt hősei című kiállításban 19 és 22 órakor tart tárlatvezetést Szarka Anita és Szűts-Novák Rita. Szarka Anita kurátor kiemelte, Zichy Mihány szerepe jelentős a magyar képzőművészetben, igazi virtuóz grafikus tehetség. A 19. században a könyvnyomtatás olyan szinten fejlődött, hogy a festők illusztrációik révén eljutottak a nagyközönséghez. A kurátor hozzátette, Zichy aktív életének jelentős részét az orosz cári udvarban töltötte, ennek az időszaknak az emlékét őrzi a II. Sándor koronázási albuma, amely szintén megtekinthető a kiállításban. A művész számos magyar történelmi témát is választott,például Arany János balladáihoz, Madách Imre Az ember tragédiájához, és Petőfi Sándor néhány művéhez is készített illusztrációkat.

Eklerné Péterné Kiss Barbara elmondta, tavaly 4200 látogató volt kíváncsi a könyvtár Múzeumok Éjszakája programjaira. Hozzátette, a cél, hogy az emberek megtudják milyen ritkaságokat és kincseket tartogat az intézmény. Az Országos Széchényi Könyvtár a magyar írott kultúra olyan egyedi darabjait őrzi, mint az Ómagyar Mária-siralom, Mátyás Corvinái, vagy a 20. századi írók hagyatékai.